Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
9.8.2016 |

Jak si vybrat banku? Kde mají nejlepší ceny i přístup? Expertka odpovídala

Online rozhovor - O tom, kde dostanete nejvýhodnější bankovní účet, nerozhodují jen ceníky bank, ale také vaše chování, ukázala nová analýza analytické agentury Datank v rámci ankety Nejlepší banka 2016, kterou pořádají Hospodářské noviny.

Ta banky hodnotí nejen podle ceny nabízených služeb, ale testuje třeba také to, jak rychle banky reagují na klientské dotazy nebo s jakým úrokem a celkovými náklady banky lidem půjčují. Na zkušenosti z tohoto testování jste se v online rozhovoru ptali Gabriely Šamanové, analytičky Datanku.

Nejčastěji padaly dotazy na změnu banky. "Dejte si pozor na různé podmínky. Některé banky mají sice účet kompletně zadarmo, ale musí vám na něj každý měsíc přijít minimální částka, musíte několikrát zaplatit kartou nebo utratit určený objem peněz. Podmínky jsou většinou v pohodě splnitelné, nevýhodou je, že je musíte hlídat," upozornila analytička.

Připomněla také, že pro změnu banky lze využít takzavný Kodex mobility. "Podepsala ho většina bank. Znamená to, že se domluvíte pouze s novou bankou, že k ní chcete přejít. Na pobočku té staré už nemusíte, nová banka za vás vše vyřídí. Převede trvalé příkazy, SIPO apod.," vysvětlila.

Zároveň ale varovala, že ve skutečnosti změna banky s využitím zmíněného kodexu nemusí být tak jednoduchá. "Je potřeba si pohlídat termíny, kdy vám odcházejí platby z účtu a kdy se pro změnu banky rozhodnete. Převod účtu chvíli trvá a může se stát, že platby ze starého účtu už neodejdou a z toho nového zatím také ne. Zvažte tedy, zda si nezaložit účet u jiné banky a chvíli mít dva účty souběžně, než si všechny platby bezpečně převedete," poradila Šamanová.

Zdroj:URL| http://zpravy.aktualne.cz/finance/jak-si-vybrat-banku-kde-maji-nejlepsi-ceny-i-pristup-ptejte/r~8d2ad6e45e0a11e6bc7c0025900fea04/

9.8.2016-aktualne.cz-str.-00-Osobní finance

Jiří Hovorka


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace