Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
23.5.2017 |

O NEJLEPŠÍHO INOVÁTORA SE UTKÁ OSM BANK

O NEJLEPŠÍ BANKOVNÍ NOVINCE MŮŽETE ROZHODNOUT ODE DNEŠKA AŽ DO 12. ČERVNA.

Speciální příloha projektu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2017

Stále větší tlak na úspory a hrozba nové konkurence nutí banky k rychlejší digitalizaci. Už od ledna příštího roku by měly na základě evropské směrnice vpustit do oblasti platebních služeb i jiné hráče. Ti pak budou moci zákazníkům nabízet například aplikace, pomocí nichž bude možné ovládat účty v několika různých bankách z jediného místa a zadávat přes ně i platební příkazy. Má jít o jednu z největších změn bankovnictví, kterou se EU snaží zvýšit konkurenci ve finančních službách.

Předpokladem k otevření tohoto dosud výlučného hřiště bank i dalším firmám je ještě zakotvení unijní směrnice do české legislativy. Nový zákon sice neprošel celým legislativním procesem, vše ale nasvědčuje tomu, že se tak stane před podzimními parlamentními volbami. „Nový zákon o platebním styku má Poslanecká sněmovna na programu 6. června,“ potvrzuje předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Stávající banky chtějí mít před konkurencí náskok, a tak vylepšují nejen samotné produkty, ale také služby klientům. Snaha představit nejzajímavější nejen technologické novinky je vidět i na účastnících devátého ročníku ankety Bankovní inovátor, která je samostatnou kategorií výzkumu Ceny Hospodářských novin Nejlepší banka 2017. O jejím vítězi rozhoduje internetové hlasování veřejnosti, které se uskuteční od 23. května do 12. června. Odborným partnerem je Česká bankovní asociace a partnerem společnost IBM ČR. Výzkum probíhá pod záštitou viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka.

Stejně jako v minulosti produkty nebo služby do soutěže nominovaly samotné banky. Letos však poprvé přihlášené inovace posuzovala odborná komise Ceny Hospodářských novin Nejlepší banka 2017, která nechala do finále projít osm ze čtrnácti přihlášených projektů (viz str. 21).

 „V souvislosti s trendem digitalizace a s ohledem na plánované otevírání internetového bankovnictví jsme se i my rozhodli pro změnu vnímání této kategorie. Za inovaci považujeme i nadále uvedení zcela nového produktu nebo služby na trh. Velký důraz by ale měl být kladen na novinky v oblasti zavádění technologických změn určených koncovým klientům,“ vysvětluje základní kritéria Gabriela Šamanová, analytička agentury Datank – zpracovatele výzkumu.

Klientům by výběr odborné komise měl dát rychlejší přehled o tom, které banky v poslední době nejlépe využily technologie ve svých novinkách.

Na celkem osmi finálových nominacích se ukazují dva hlavní trendy. Banky se snaží vylepšovat aplikace, aby lidem umožnily přes mobilní telefony využívat nejen stejný rozsah služeb jako přes osobní počítač, ale zvýšily také jejich bezpečnost. Standardem se tak stává možnost přihlásit se do bankovních aplikací pomocí otisku prstu. Zároveň se banky svými mobilními řešeními snaží víc proniknout do placení přímo v obchodech.

Příkladem je aplikace UniCredit Bank, která umožňuje schválit platbu částky do pěti tisíc korun pomocí otisku prstu. „Odeslat peníze pomocí otisku je stejně pohodlné jako na pokladně přiložit k terminálu bezkontaktní kartu,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Jinou ukázkou využití mobilní aplikace při placení je služba ČSOB NaNákupy. Pomocí aplikace lze přesunout do mobilu nejen platební karty, ale i věrnostní kartičky. Klient je tak už nemusí nosit s sebou v peněžence. Moneta Money Bank chce v soutěži uspět s novou verzí své Smart Banky, která podle ní v uživatelském hodnocení App Storu a Google Play vychází jako nejlepší z českých bankovních aplikací.

Další proud inovací míří do oblasti digitalizace smluv a odstraňování papírových formulářů. Spouští se také prodej čím dál většího počtu služeb on-line. Právě jednoduchým vyřízením půjčky do 200 tisíc korun chce v letošním ročníku zaujmout Česká spořitelna. Nová technologie umožňuje rychlejší identifikaci klienta a dává přístup k rychlé půjčce i lidem, kteří v ČS nemají běžný účet.

Ani v éře digitalizace však pro klienty nepřestává být důležitý snadný přístup k hotovosti. Banky proto rozšiřují a modernizují síť bankomatů. Air Bank, která v minulosti jako první přišla s možností vybrat si, jaké bankovky přístroj vydá, sází v letošní soutěži na své bezkontaktní bankomaty, se kterými přišla na český trh také jako první.

14 inovačních produktů nebo služeb celkem banky přihlásily do letošního Bankovního inovátora. Odborná komise jich do finále pustila osm.

Zdroj: Hospodářské noviny, 23. 5. 2017, autor: Olga Skalková.


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace