Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
2.11.2017 |

ČSOB má nejlepší banku i životní pojišťovnu. Bodovala hlavně z pohledu akcionářů

V soutěži Nejlepší banka vyhlašované Hospodářskými novinami zvítězila podruhé za poslední tři roky ČSOB. Z prvního místa odsunula na druhou pozici Raiffeisenbank, které k obhajobě nestačilo ani to, že byla z pohledu klientů letos nejpřívětivější. Celkové hodnocení soutěže, jejímiž hlavními partnery jsou společnosti IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem je Česká bankovní asociace, stojí na dvou rovnocenných pilířích. Kromě kvality a ceny služeb či přístupu k zákazníkům rozhoduje také finanční zdraví instituce. A právě z pohledu akcionáře měl největší finanční dům v Česku navrch.

Obě banky patřily mezi nejlepší v šíři i kvalitě služeb. Raiffeisenbank sice dokázala svého rivala předčit v komunikaci, ale ČSOB naopak vykázala vyšší ziskovost či kvalitu aktiv. Zároveň dosáhla nižší nákladovosti, a v celkovém hodnocení tak nakonec o pouhých pět setin procentního bodu brala první místo.

Přes hranici 70 procent se dokázaly v celkovém součtu dostat jen první dvě z celkem deseti bank, jež byly zařazeny do konečného pořadí. Třetí Česká spořitelna skončila těsně pod ní.

 Analytická agentura Datank posuzovala celkem 21 finančních domů, některé z nich, jako například Air Bank, ale nesplnily kvůli úzkému portfoliu nabízených služeb podmínky pro zařazení do celkového hodnocení.

Stejně jako banky prošly plošným testováním služeb od profesionality a rychlosti operátorů zákaznických linek až po ceny a šíři produktového portfolia také pojišťovny. V rámci soutěže Nejlepší pojišťovna, jejímiž partnery jsou stejně jako v případě bank IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem Česká asociace pojišťoven, se utkaly ve dvou kategoriích.

Nejlepší životní pojišťovnou se nakonec stala ČSOB Pojišťovna, a na konto skupiny tak přidala druhý letošní triumf. Stejně jako v případě banky, rozhodl i u ČSOB pojišťovny o vítězství především pohled akcionáře a dobré finanční zdraví. Ze zákaznického pohledu sice skončila ČSOB Pojišťovna na devátém místě, ale klientsky nejpřívětivější Allianz v nabitém žebříčku, kde životní pojišťovnu na prvním a šestém místě dělily pouhé čtyři procentní body, naopak ztratila v „akcionářské“ části.

Nadvládu skupiny ČSOB tak nakonec narušila až Česká pojišťovna, jež s přesvědčivým náskokem více než šesti procentních bodů zvítězila v kategorii Nejlepší neživotní pojišťovna 2017.

Dominovala především v hodnocení z pohledu klienta, kde dosáhla téměř 90 procent. Celkově druhou Kooperativa pojišťovnu naopak na stupně vítězů vynesl pohled akcionáře, když v hodnocení přívětivosti ke klientům obsadila 11. místo z celkových 14.

***

NEJLEPŠÍ BANKA

A POJIŠŤOVNA 2017

Hlavní kategorie

NEJLEPŠÍ BANKA 2017

1. ČSOB

2. Raiffeisenbank

3. Česká spořitelna

Kategorie

KLIENTSKY

NEJPŘÍVĚTIVĚJŠÍ

BANKA 2017

1. Raiffeisenbank

2. ČSOB

3. Poštovní spořitelna

 

Hlavní kategorie

NEJLEPŠÍ ŽIVOTNÍ

POJIŠŤOVNA 2017

1. ČSOB Pojišťovna

2. Komerční pojišťovna

3. Česká pojišťovna

Kategorie

KLIENTSKY

NEJPŘÍVĚTIVĚJŠÍ ŽIVOTNÍ

 

POJIŠŤOVNA 2017

1. Allianz pojišťovna

2. Generali Pojišťovna

3. Česká pojišťovna

 

Hlavní kategorie

NEJLEPŠÍ NEŽIVOTNÍ

POJIŠŤOVNA 2017

1. Česká pojišťovna

2. Kooperativa pojišťovna

3. Česká podnikatelská pojišťovna

Kategorie

KLIENTSKY

NEJPŘÍVĚTIVĚJŠÍ NEŽIVOTNÍ

 

POJIŠŤOVNA 2017

1. Česká pojišťovna

2. Uniqa pojišťovna

3. Česká podnikatelská pojišťovna

Zdroj: Datank

 

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY SOUTĚŽE

 

Zdroj: V pondělí 6. listopadu v 16stránkové příloze HN


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace