Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
14.5.2012 | Hospodářské noviny, 14.5.2012

Tuzemské banky rychle přesouvají služby do chytrých mobilů

Ovládat účet přes mobil je možné už skoro v polovině bank. Službu spustí letos nejméně čtyři další ústavy.

Razance, se kterou tuzemské banky přistoupily k rozšiřování samostatných aplikací pro chytré mobily, nemá v tomto odvětví obdoby.
Ještě před rokem možnost ovládat účet prostřednictvím aplikace, kterou si klient stáhne přímo do mobilu, v Česku ještě nebyla. Teď ji nabízí už devět bank.
Ukázal to dílčí test 21 retailových bank v rámci letošního čtvrtého ročníku soutěže Hospodářských novin Nejlepší banka 2012. Tento takzvaný smartbanking je v Česku dál na vzestupu – jednoduše ovládat účty přes mobil bude brzy možné ve většině bank.
Spuštění aplikace pro uživatele telefonů se systémem Android a pro iPhony ještě do konce prvního pololetí potvrdila HN Komerční banka. Podobně rychle plánuje rozjet službu i Zuno Bank. „V průběhu léta nabídneme klientům aplikace jak pro telefony s operačním systémem Android, tak pro iPhony,“ řekl mluvčí Zuno Bank Lukáš Tomis.
Jen o něco později to umožní Raiffeisenbank. „Nebyli jsme v první vlně, ale pracujeme na aplikacích se širšími službami, než jsou nyní na trhu. Pro klienty je chystáme spustit ve druhém pololetí,“ potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Na smartbanking se ještě letos chystá i Air Bank, která slibuje aplikace s unikátními funkčnostmi pro mobily se systémy Android a pro iPhone. „Chtěli bychom je spustit letos na podzim,“ říká mluvčí Air Bank Rostislav Kocmann.
Nasazení této služby se ale zřejmě nevyhnou ani méně významné banky, které mají omezenou nabídku produktů nebo působí jen v některých regionech. Důvodem je rychlé rozšiřování chytrých mobilů a sílící zájem lidí o přesunutí služeb z osobních počítačů na mobily.
„Před dvěma lety měla chytrý mobil jen asi desetina uživatelů, teď je to už skoro třetina. Navíc bez mobilu se dnes lidé neobejdou. Berou si ho do postele,“ vysvětluje David Lorenc, ředitel úseku přímého bankovnictví České spořitelny, proč v českých bankách došlo k boomu mobilních aplikací. Jde o celosvětový trend.
Podle průzkumu KPMG překročil počet lidí, kteří platí mobilem, už 100 milionů. Jen vloni se počet těchto uživatelů zvýšil o 38 milionů. Podle průzkumu se přitom většina manažerů firem z celého světa domnívá, že mobilní transakce se do čtyř let stanou hlavním typem plateb vůbec.
Rozmach mobilních plateb v Česku ilustrují i aktuální reakce dalších bank. Mluvčí Axa Bank Marek Zeman HN potvrdil, že o zavedení nových technologií obsluhy účtů v současnosti v bance intenzivně diskutují. Smartbanking má také v hledáčku i Waldviertler Sparkasse. „Usilovně na něm pracujeme. Bohužel zatím nejsem schopen uvést termín, kdy bude ve standardní nabídce,“ říká její mluvčí Radim Lukeš. Podle vyjádření LBBW je spuštění aplikace předmětem analýz i v této bance. „Případný termín spuštění je směřován na rok 2013,“ uvedla Lenka Ulrichová z tiskového oddělení LBBW.
Další dvě poslední nejviditelnější bankovní novinky, bezkontaktní platby a depozitní bankomaty, které byly také součástí letošního hodnocení produktů a služeb 21 retailových bank, se zatím v Česku tak neprosadily. Průzkum ukázal, že bezkontaktní platby svým klientům nabízí zatím jen Citibank, Česká spořitelna a Komerční banka. Ani depozitní bankomaty, tedy bankomaty, které umožňují vkládat hotovost na účet, se v Česku rychle neprosazují. V současnosti je nabízí jen šest bank – Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Poštovní spořitelna a UniCredit Bank.

***

Smartbanking
v českých bankách
Citibank Europe
Česká spořitelna
ČSOB
Equa bank
Fio banka
GE Money Bank
mBank
Poštovní spořitelna
UniCredit Bank

Kdo ho letos spustí
KB, Zuno, Raiffeisenbank a Air Bank
Zdroj: Datank a HN

O autorovi| Olga Skalková olga.skalkova@economia.cz


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace