Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
22.5.2012 | Hospodářské noviny str. 21 Business Class_

Banky soutěží o nejlepší novinku roku 2012. Rozhodnou vaše hlasy

Olga Skalková, František Mašek_
Banky

VÝKLADNÍ SKŘÍŇ BANK. Chytrými technologiemi a výhodnějšími sazbami se banky aktuálně snaží co nejvíc zaujmout klienty. Sedmnáct produktů, které jsou samotnými bankami nominované na titul Bankovní inovátor 2012, dokládá, že finanční domy v Česku začaly přizpůsobovat služby novým potřebám zákazníků.

Stali jste se fanoušky technologických novinek, které umožňují ovládat účet přes mobilní telefon či rychle platit v obchodech prostřednictvím bezkontaktní karty? Anebo v bankách hledáte lepší možnost, jak zhodnotit úspory, případně jak sloučením starších půjček ušetřit na měsíční splátce dluhu? Možná oceníte spíše službu, která sice nepřináší viditelnou úsporu ani převratnou technickou novinku, zato prakticky řeší takovou rutinní záležitost, jako je výběr z bankomatu – podle bankovek, které si sami určíte.
Právě tyto typy novinek najdete v soutěži inovací v kategorii Banky, která dává dobrý přehled, jaké jsou trendy v tuzemských finančních domech. Letošní, už čtvrtý ročník Bankovního inovátora pořádá deník Hospodářské noviny ve spolupráci s partnery KPMG a IBM. Od pondělka je možné hlasovat pro nejlepší produkt či službu na www.nejbanka.cz. Hlasování končí 8. června.
Bankovní inovátor je speciální kategorií výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2012, do níž banky samy nominují svůj produkt či službu, které považují za inovativní a nejvíce zajímavé či užitečné.
Nástup aplikací a bezkontaktních plateb Ačkoliv loňský vstup tří nových bank na český trh přinesl výrazné zjednodušení a zlevnění internetového bankovnictví, už existující banky proti nim vzápětí nasadily novou zbraň. O přízeň svých klientů se začaly ucházet rychlým zaváděním aplikací pro chytré mobily, které pohodlným způsobem umožňují ovládat bankovní účet odkudkoliv a kdykoliv. Nabízejí je už skoro všechny banky a jejich představitelé dávají najevo, že součástí aplikací budou i další služby jako možnost požádat o půjčku nebo si založit spoření. Tlak nové konkurence tak v Česku urychlil zavádění bankovních aplikací, které umožňuje rychlé rozšiřování chytrých mobilů. Například podle květnového průzkumu společnosti Mediaresearch alespoň občas využívá smartbanking 31 procent aktivní internetové populace. Tedy přes dva miliony lidí.
Hitem letošního roku jsou ale bezkontaktní platby při úhradě malých nákupů. O této rychlé a pohodlné metodě placení se mluví už několik let, boom v Česku ale nastává až tento rok. Dokladem toho je, že způsob úhrady bez nutnosti vkládat platební kartu do terminálu a zadávat PIN prosazují velké banky. Česká spořitelna vydala už skoro 400 tisíc bezkontaktních karet a Citibank několik desítek tisíc. Dvě banky – Komerční banka a Citibank – zároveň přinášejí možnost bezkontaktního placení mobilem. Kromě těchto domů budou bezkontaktní platby kartou nebo mobilem do konce roku poskytovat i ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, GE Money Bank, mBank nebo Zuno Bank. Brzy je ale budou muset mít všechny banky, aby na trhu obstály.
Dobrá kondice a silnější konkurence Krize změnila chování lidí a banky cítí, že klienti jsou mnohem opatrnější a víc si vybírají, co za své peníze dostanou. Banky jsou pod větším tlakem prodávat služby, které lidé skutečně požadují. Základnou k rozmachu inovací jsou nejen nové technologie, ale i dobrá kondice českých bank. Tuzemské instituce krizí propluly bez velkých ztrát a mají dost kapitálu, aby si mohly dovolit i novinky, o kterých dopředu s jistotou neví, jestli budou mít masový ohlas a přinesou jim růst tržeb.
„Letošní klání jednoznačně ukazuje, že banky již neřeší dopady krize z minulých let do svých bilancí, ale dívají se dopředu a snaží se zaujmout klienty. I v tomto sektoru platí, že konkurence nespí, a kdo by zaspal, bude rychle ztrácet trh,“ potvrzuje Zdeněk Tůma, poradce odpovědný za služby pro bankovnictví, KPMG Česká republika. To je rozdíl proti minulosti, kdy si banky v Česku dávaly více na čas, než se nová služba prověří v cizině, a produkty, které nepřinášely významnější růst byznysu, nezaváděly.
Podle Mediaresearch využívá smartbanking v Česku jako nejčastější způsob provádění bankovních operací zatím jen jedno procento internetové populace. Souběžně proto banky pracují na inovacích internetového bankovnictví a poboček, aby byly pohodlnější pro klienty různých příjmových kategorií či životního stylu. I tyto produkty mohou znamenat konkurenční výhodu, a proto se objevily mezi letošními inovacemi.
Vítěz kategorie bude oznámen na slavnostním vyhlášení výsledků 11. září 2012 spolu s celkovými výsledky soutěží Nejlepší banka 2012 a Nejlepší pojišťovna 2012. Celý projekt zaštítil ministr financí Miroslav Kalousek. strany 22 a 23

***

Air Bank

Praktická, jednoduchá a přátelská k zákazníkům. Tak charakterizuje svou nominaci na bankovního inovátora Air Bank. Jde o možnost, aby si klienti při výběru z bankomatu zvolili, v jaké hodnotě si peníze přejí. Sami si na dotykové obrazovce nakombinují, zda chtějí bankovky velkých hodnot, nebo i menší. Vybírají si přitom z nominálů 200, 500, 1000 a 2000 korun. „Snažíme se dělat služby jinak, než je běžné. Tato novinka na českém trhu nejlépe naši snahu vystihuje,“ míní Rostislav Kocman, mluvčí Air Bank. Ačkoliv se Češi v cizině s takto vybavenými bankomaty už delší dobu setkávají, Air Bank je má zatím jediná v Česku. Bankomatové sítě jsou běžně naprogramovány tak, aby vydávaly co nejmenší počet bankovek, a přednostně vyplácejí největší hodnoty. Aby se lidé dostali k drobnějším bankovkám, musí si vymýšlet různé částky. „Domluvili jsme se nové službě s dodavatelem našich bankomatů,“ uvedl Kocman. Novinka je zatím dostupná jen na 15 pobočkách Air Bank a v budově PPF. „Přemýšlíme teď o tom, jak bankomatovou síť rozšířit i mimo pobočky,“ dodal Kocman.

Volba bankovek při výběru z bankomatu Jediná banka, která tuto volbu v bankomatech umožňuje. Hodnotu bankovky si klient zvolí na dotykové obrazovce. K dispozici jsou bankovky 200, 500, 1000 a 2000 korun.

Axa Bank Europe

Dva účty v jednom – tuto možnost nabízí zájemcům Spořicí účet Axa Banky. Jak napovídá jeho název, majiteli umožňuje spořit, jde však zároveň i o běžný účet, z něhož je například možné platit inkaso, telefon nebo uskutečnit další běžné platby. Zůstatek na účtu je přitom úročen dvěma procenty ročně. Účet si lze otevřít on-line ve třech krocích z domova. K jeho zřízení není potřeba žádný minimální zůstatek. Vedení účtu je bezplatné. „Podmínkou pro založení účtu je mobilní telefon, na který docházejí autorizační SMS zprávy pro platby. Účet je totiž primárně ovládán přes internetové nebo telefonické bankovnictví. Jako jedna z mála bank působících na českém trhu nabízí Axa ke spořicímu účtu platební kartu, a to zdarma. Klient má díky tomu skutečně nepřetržitý přístup k penězům,“ říká ředitel marketingu a komunikace Axa Banky ČR Marek Zeman. Cílem banky je trvale poskytovat zákazníkům jedno z nejzajímavějších úročení na trhu. Úrokové sazby spořicího účtu budou přitom vycházet z vývoje základních úrokových sazeb v České republice.

Spořicí účet Účet, který kombinuje výhody spořicího a běžného účtu a lze ho využívat pomocí internetu či mobilního telefonu. Předností jsou nulové poplatky za zřízení a vedení účtu i výhodné úročení.

Citibank Europe

Na sloučení dluhů se dá vydělat, měsíční splátky mohou být o polovinu nižší než předtím. Tuto možnost nabízí produkt Citibank Konsolidace se CitiPůjčkou. Klient si může určit délku splácení dluhu a podle ní výši měsíčních splátek. Díky úrokům, které jsou nižší než běžné sazby na trhu, je na splátkách možné ušetřit uvedených 50 procent. Sloučit lze úvěry, kreditní karty a kontokorenty ve výši 30–600 tisíc korun. „Klient neplatí poplatky za zpracování úvěrové dokumentace, vedení úvěrového účtu, předčasné splácení úvěru a mimořádné splátky. U Citibank si také není nutné otevírat běžný účet nebo do ní pravidelně převádět příjmy,“ říká ředitel divize spotřebitelských úvěrových produktů Citibank v České republice George Denisenko. Pracovníci Citibank kontaktují v pracovních dnech klienta do hodiny po odeslání žádosti o refinancování a navštíví ho v termínu a na místě, které si sám stanoví. Pokud předloží nabídku na konsolidaci úvěrů od jiné banky a Citibank mu schválí konsolidaci dluhů, nabídne mu zároveň lepší podmínky než konkurence.

Konsolidace se CitiPůjčkou Umožňuje sloučit úvěry, kreditní karty a kontokorenty ve výši 30–600 tisíc korun. Není třeba ručitel, na měsíčních splátkách konsolidovaného úvěru lze ušetřit až polovinu peněz.

Česká spořitelna

Bez dotyku, tedy kartami, jež není nutné vkládat do platebních terminálů a ani k nim zadávat PIN, je možné platit i v Česku. Průkopníkem je Česká spořitelna, která je v říjnu spustila jako první z velkých bank a začala dodávat i bezkontaktní platební terminály do obchodů. „Je to bezpečné, rychlé a jednoduché. Transakce se uskuteční za méně než vteřinu,“ říká mluvčí ČS Jan Holinka. Hlavní výhodou je možnost platit nákupy do 500 korun jen přiložením karty ke čtečce terminálu do vzdálenosti zhruba 5 centimetrů. Hodí se tedy těm, kteří spěchají na menší nákupy. Proti zneužití je klient chráněn tím, že jednou za čas je požádán o vložení karty do čtečky a zadání PIN. Vyšší platby musí autorizovat PIN vždy. Bezkontaktní karta má všechny funkce běžné karty a banka ji nabízí klientům zdarma v rámci výměny při vypršení platnosti karty. Do dubna jich vydala přes 363 tisíc a využít se dají už téměř ve 300 prodejnách. Plány banky v zavádění bezkontaktních technologií tím nekončí. Do června nabídne banka bezkontaktní platby majitelům iPhonů 4 a 4S.

Bezkontaktní technologie První banka, jež masově vydává bezkontaktní platební karty. Kartou je možné platit nákupy do 500 Kč. Chystá bezkontaktní platby mobilem.

ČSOB a Poštovní spořitelna

Přes 50 tisíc zájemců si letos do poloviny května stáhlo aplikaci ČSOB a Era smartbanking, umožňující obsluhovat internetové bankovnictví pomocí chytrých telefonů a tabletů. Hlavní předností aplikace vyvinuté ČSOB a Poštovní bankou je rychlá a jednoduchá správa účtů kdekoliv po 24 hodin. „ČSOB a Era smartbanking nabízejí nejvíce bankovních služeb na trhu. Umožňují zjistit zůstatek na účtu včetně detailních informací, dále historii účtu, realizovat platební příkazy, splátky kreditních karet, příkazy čekající na zpracování nebo převody mezi klientovými účty. Vyhledat bankomat, pobočku banky nebo pošty si mohou díky této aplikaci i klienti dalších bank. Najdou v ní i bankomaty jiných bank než ČSOB a Poštovní spořitelny,“ říká Martin Štýber, manažer vývoje finančních služeb ČSOB a Poštovní spořitelny. Aplikace byla oceněna uživateli on-line obchodů Apple Appstore a Google Android. V nejbližší době bude rozšířena o Windows Phone. Jako bonus si lze objednat přímo z chytrého telefonu nebo tabletu Image kartu s vlastním designem.

ČSOB a ERA smartbanking Aplikace pro obsluhu internetového bankovnictví prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. Od ledna do poloviny května si aplikaci stáhlo přes 50 tisíc uživatelů.

Equa bank

Při cestě do ciziny, nákupu přes internet v zahraničí a platbách v eurech či dolarech lze využít multiměnovou debetní kartu, kterou ke svému běžnému účtu vydává Equa bank. „Propojení jedné karty se třemi účty v různých měnách umožňuje, aby si klient vybíral peníze v bankomatu v zahraničí v požadované měně, a to jen za devět korun,“ říká Martina Matoušková z produktového oddělení Equa banky. Kdo často nakupuje v zahraničí přes internet, může si počkat, až pro něj bude kurz výhodný. Klient může ke kartě přes internet bezplatně přidat účty v různých měnách. A kromě toho si také zadarmo nastavit on-line limit pro výběry z bankomatů nebo v internetovém bankovnictví a bránit se tak před možným zneužitím karty. Podvodnému jednání či případné krádeži karty je předcházet také tím, že si na ni majitel před cestou do ciziny aktivuje platby a výběry z účtu v jiné měně a po návratu ji přes internetové bankovnictví od účtu odpojí. Anebo jen oddělí výběry či nákupy. Neembosovaná karta je zdarma, embosovaná stojí 99 korun.

Multiměnová debetní karta Embosovaná debetní karta MasterCard je propojena s běžnými účty v korunách, eurech a dolarech s multiměnovou funkcí. Poplatek za výběr z jakéhokoliv bankomatu na světě činí devět korun.

Fio banka

Chytrá bankovní aplikace, kterou nabízí Fio banka, umožňuje klientům, co mají chytrý telefon, prohlížet si přehledy zůstatků a historii transakcí. Mohou také zadávat platební příkazy v rámci Česka, na Slovensku nebo v ostatních zemích eurozóny, přečíst si zprávy od banky, měnit nastavení, najít si nejbližší pobočku nebo spočítat poplatky za standardní transakce. „Fio Smartbanking byl první nativní bankovní aplikací pro smartphony na českém trhu. Fio banka se při jejím vývoji zaměřila na jednoduché, ale plnohodnotné ovládání účtu. Výhodou jsou nulové poplatky, které má Fio banka tradičně na samotnou aplikaci, domácí i česko-slovenské platby. Levné jsou i europlatby, které aplikace také umožňuje. Jedna příchozí platba stojí 25 korun (1 euro), odchozí platba, zaslaná přes mezibankovní platební systém TARGET 2, je za 50 korun (2 eura),“ říká tisková mluvčí Fio banky Vendula Žaloudíková. Smartbanking Fio má nativní aplikace pro iPhone a Android, jeho informativní část je přístupná pro všechny zájemce bez přihlášení.

Fio Smartbanking Fio banka nabídla jako první na trhu chytrou bankovní aplikaci vyvinutou pro smartphony. Zřízení i vedení smartbankingu je zdarma, transakce v České republice a na Slovensku jsou bezplatné.

GE Money Bank

Od loňského září se dá v GE Money získat kreditní karta prakticky okamžitě. Zájemce podá žádost na přepážce, kde zároveň vyhodnotí jeho schopnost splácet. Když sítem projde, dostane přechodnou kartu, kterou si pak aktivuje v bankomatu. Ta je sice bez jména a příjmení, ale funguje jako jakákoliv jiná karta – dá se s ní platit v obchodech, na internetu či vybírat z bankomatu. Standardní kartu klient obdrží do 14 dnů. Její aktivací se přechodná karta automaticky zruší. Pokud k aktivaci nedojde, přechodná karta do 30 dnů od vydání pozbývá platnost. „Třeba i za 25 minut od podání žádosti noví držitelé kreditní karty už můžou nakupovat. Touto službou jsme reagovali na náš průzkum. Češi chtějí čerpat výhody kreditní karty bez dlouhého čekání,“ tvrdí Pavel Zúbek, mluvčí GE Money Bank. S kreditkami na počkání a bez poplatku za okamžité vydání začala GE ve vybraných pobočkách, teď je to možné ve všech. Dosud jich vydala 45 tisíc. V ostatních bankách to trvá běžně zhruba jeden týden, do druhého dne je to za příplatek.

Kreditní karta na počkání Banka nabízí vydání karty v řádu desítek minut. Služba funguje na všech pobočkách. Vystavení karty je bez příplatku.

J&T Banka

Projekt bankokavárny, která bude sídlit v Paláci Elektra v centru Ostravy, přinese klientům J&T Banky možnost v neformálním prostředí vyřídit veškeré bankovní operace. A ostatním návštěvníkům umožní znovuobjevit kouzlo kavárny, která si kdysi nezadala se slávou pražské Slavie. V dobách první republiky do Elektry chodili na kávu třeba herci Jiří Voskovec s Janem Werichem. Koncept J&T Banka Café ve vídeňském stylu, který zpracoval architekt Petr Hrůša, dává Elektře zcela nový rozměr a přenáší její odkaz do 21. století. Nepůjde o žádné retro. Veškeré materiály budou nové. Pobočka J&T Banky v Ostravě začne v prvním patře paláce fungovat už v červnu. „Kavárnu nejspíš otevřeme buď koncem léta, nebo v září,“ řekl ředitel nové pobočky J&T Banky v Ostravě Ivo Enenkl. Už nyní mohou klienti navštívit bankokavárnu v Brně, kde na ztvárnění pracoval opět Petr Hrůša a navázal v konceptu na to nejlepší, co funkcionalismus v Brně nabízí. V Česku je podobné pojetí pobočky banky zcela unikátní.

J&T Banka Café Unikátní kavárny ve stylu bankovní pobočky, v níž klienti vyřídí veškeré bankovní operace. Na kávu do J&T Banka Café mohou ale přijít všichni. Bankokavárna funguje již v Brně, nejpozději v září bude otevřena další i v Ostravě.

Komerční banka

Nákupy či útraty do 500 korun v síti hypermarketů Globus, Pekařství Paul, v Mangaloo Fresh Baru, restauraci Kyvadlo nebo O2 Café i dalších obchodech a restauracích lze platit bezkontaktně přes mobily, aniž zákazník vyplní PIN. Po vyplnění PIN je takto možné hradit i větší účty než za pětistovku. Umožňuje to nový, bezpečný a jednoduchý bezkontaktní způsob placení přes mobilní telefon, vyvinutý Komerční bankou. Vychází z technologie Near Field Communication, která zajišťuje bezkontaktní komunikaci mezi mobily a platebními terminály. „Technologii dál využívají majitelé mobilů, kteří se zapojili do pilotního projektu. Ostatní se budou moci zapojit do našeho systému bezkontaktních plateb během léta.
Letos také hodláme vydat klasické bezkontaktní plastové karty. Klienti oceňují hlavně jednoduchost, rychlost a komfort tohoto způsobu placení,“ říká vedoucí Karet a přímých kanálů Komerční banky Petr Polák. Banka nabídne bezkontaktní platby pro mobilní telefony Apple iPhone 4 a 4S pomocí přídavného ochranného rámečku.

Bezkontaktní mobilní platby NFC Bezkontaktní mobilní platby jsou nový, bezpečný a jednoduchý způsob placení přes mobilní telefon. Nabízejí možnost bezkontaktní komunikace mezi mobilním telefonem a platebním terminálem.

LBBW Bank CZ

Kdo se rozhodne pro hypotéku s pohyblivou sazbou, má už na výběr několik bank. LBBW Bank však v rámci IQ Plovoucí hypotéky nabízí i lineární způsob splácení. Jeho podstatou je, že umožňuje rychleji splatit jistinu a celkově ušetřit na úrocích. Produkt, který LBBW uvedla na trh jako první v Česku, může zaujmout hlavně movitější lidi, kteří jsou ochotni na začátku zaplatit na splátkách vyšší částky. Díky tomu se rychleji umořuje jistina a optimalizují se celkové úrokové výdaje. Klient tak hypotéku přeplatí méně než při běžném splácení, kdy je měsíční splátka celou dobu stejná. IQ Plovoucí hypotéka při své premiéře v lednu 2011 začínala na úroku 3,29 % ročně, nyní je od 2,49 %. Úrok je navázaný na jednoměsíční sazbu PRIBOR. K ní banka připočítává pevnou marži, kterou má klient ve smlouvě. Novinkou je možnost opakovaně přejít z plovoucí sazby na fixní. „Dává to klientům větší pocit klidu, že mohou sami pružně reagovat na výrazné změny sazeb,“ říká Martina Lambert, mluvčí LBBW. Banka rozšířila i využití hypotéky na rekonstrukce a stavební účely.

IQ Plovoucí hypotéka Klient může opakovaně měnit plovoucí za fixní sazbu. Umožňuje rychleji splácet jistinu a ušetřit na úrocích. Hypotéka až na 90 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Modrá pyramida stavební spořitelna

Stavební spořitelna Modrá pyramida vyslala do soutěže svůj Rychloúvěr pro investice do bydlení. „Je určený klientům, kteří nechtějí hypotéku, aby nemuseli zastavovat nemovitost, ani spotřebitelský úvěr, který má vyšší sazbu,“ říká Martin Sikora, šéf řízení produktů Modré pyramidy. Až půlmilionový úvěr na bydlení se dá získat bez zajištění a je v nabídce banky prvně od letošního ledna. Předtím to bylo možné maximálně do výše 300 tisíc korun. Na půlmilionovou půjčku banka vyžadovala ručitele či nemovitostní zástavu a novým klientům ji ani neumožňovala. Spolu s touto inovací banka nabízí i možnost rozložit si splátky až na 15 let. Úroková sazba je aktuálně od 6,29 % ročně. Výhodou je, že získaná sazba se klientovi nemění – platí ji do doby, než se tento překlenovací úvěr překlopí na řádný úvěr ze stavebního spoření. Součástí parametrů Rychloúvěru je možnost mimořádných vkladů splátek. „Rychloúvěr může sloužit jak na opravy a rekonstrukce, tak například i na nákup družstevního bytu,“ dodal Sikora.

Rychloúvěr Účelový úvěr na financování bydlení bez nutnosti zajištění. Dá se použít i na koupi družstevního bytu. Úrok od 6,29 % ročně, délka splatnosti až 15 let.

Oberbank AG pobočka ČR

Všechny domácí elektronické transakce zdarma, stejně jako výběry z bankomatů Oberbank a ČSOB a k tomu platební karta Maestro. To vše zájemcům poskytuje privátní účet Oberbank Žirokonto Plus za 79 korun měsíčně. Jde tedy o jednoduchý, srozumitelný a praktický balíčkový privátní účet. Klienti, kteří si jej pořídí do konce září, ho mají podle ředitelky marketingu a sekretariátu české pobočky Oberbank Michaely Pokorné do konce letošního roku zdarma. Podmínkou je, aby účet aktivně využívali. Privátní účet Žirokonto Plus patří mezi běžné účty a je úročen úrokovou sazbou 0,1 procenta ročně. K účtu je možné připojit kontokorent. Součástí Žirokonta jsou také bezplatné služby elektronického bankovnictví. „Jde o jednoduchý produkt pro všechny, kteří mají rádi kontrolu nad svými financemi prostřednictvím elektronického bankovnictví a preferují výběr hotovosti v bankomatech. Platí tedy skutečně pouze za služby či produkty, které využijí a chtějí mít bankovní služby za přiměřenou cenu,“ uvedla Michaela Pokorná.

Privátní účet Žirokonto Plus Zahrnuje všechny elektronické transakce v České republice. Veškeré výběry z bankomatů Oberbank a ČSOB v Česku. Platební kartu Maestro.

Raiffeisenbank

Nejbohatším Čechům nabízí od loňska Raiffeisenbank privátní bankovnictví pod značkou FWR. Jde o iniciály jejího zakladatele Friedricha Wilhelma Raiffeisena. Pro lidi, kteří mají pod správou banky majetek v hodnotě nejméně 10 milionů korun, banka tuto službu zajišťuje zatím na třech samostatných pobočkách. V privátním bankovnictví Raiffeisenbank vidí jeden ze zdrojů svého růstu a pobočkovou síť FWR plánuje rozšiřovat. „V posledním roce jsme už spustili řadu služeb, které na českém trhu nikdo nenabízí. Například právnickým osobám radíme při vytváření rodinných nadací a trustů,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Mezi další služby, které nebyly obvyklé, patří i spolupráce s nezávislými správci aktiv či investice do malých českých firem hledajících kapitál. Standardem je možnost vybírat z celého spektra investic. „Chceme nabídnout to nejlepší. Pokud je tedy nejlepší produkt od konkurence, nabídneme tento, a ne náš,“ tvrdí Kofroň. Součástí konceptu FWR jsou i alternativní investice, například do umění nebo do zemědělské půdy.

Privátní bankovnictví FWR Poradenství na samostatných pobočkách. Výběr nejlepších produktů, i když jsou od konkurence. Investiční poradenství i vytváření rodinných trustů.

Saxo Bank A/S

Obchodovat přes mobil není dávno novinka. Výhodou aplikace SaxoMobil Trader je rychlý a snadný přístup na velký počet trhů. Umožňuje obchodovat na 29 burzách, s více než 160 měnovými páry, 41 měnovými opcemi a více než 8400 CFD, tedy nástroji založenými na rozdílech cen různých aktiv v době otevření a uzavření kontraktu. Aplikace je dostupná pro smartphony i tablety se systémem Android či Apple iOS. „Vývoj aplikace zastřešila dánská Saxo Bank. Vklady klientů, a tedy i bezpečnost používání mobilních aplikací, jsou tak pod kontrolou a dozorem dánských institucí. Rychlost reálného obchodu závisí na rychlosti zpracování klientských požadavků. Jeho uskutečnění ovlivňuje rychlost internetového připojení a zařízení, které aplikaci využívá,“ říká marketingový manažer Saxo Bank pro střední a východní Evropu Dmitrij Meiner. Aplikace umožňuje sledovat účet pro klasické obchody i obchody na úvěr, ztráty, zprávy, ale i grafy. Lze si samozřejmě nastavit i takzvaný stop loss, pro stanovení maximální možné ztráty při obchodu.

SaxoMobilTrader Aplikace pro obchodování s akciemi, dostupná pro mobilní telefony se systémem Android i Apple iOS. Sledování maržového i nemaržového účtu, zisků, ztrát, zpráv i grafů.

UniCredit Bank

Svou poslední novinkou – spořicím účtem Prima – vynesla v dubnu UniCredit jako první z velkých bank trumf proti vyšším úrokům těch malých. Úrok 2,5 procenta navíc jako jediný hráč na trhu garantuje až do konce roku 2012. Spořicí účet Prima je nastaven tak, aby oslovil co nejširší spektrum lidí. Není nutné mít k němu v UniCredit běžný účet, je bez poplatků za založení i vedení a vybírat z něj lze kdykoliv. Pro pohodlnou obsluhu či zjištění aktuálního stavu účtu je možné zdarma využít služeb internetového bankovnictví nebo stáhnout aplikaci, kterou má banka prakticky pro veškeré typy smartphonů. Všechny příchozí a dvě odchozí transakce má také klient každý měsíc zdarma. „Založení spořicího účtu Prima je zatím možné na našich pobočkách, ale od konce května to umožníme on-line, prostřednictvím nového eshopu. Službu ocení lidé, kteří rádi využívají moderní technologie, ale i klienti se sníženou schopností pohybu, “ říká Giovanni Guidi, ředitel osobního bankovnictví UniCredit Bank.

Spořicí účet Prima Sazba je garantovaná do konce roku 2012. Podmínkou není běžný účet. Založení, vedení účtu, všechny příchozí a dvě odchozí platby měsíčně jsou zdarma. Úrok 2,5 % ročně pro zůstatky do půl milionu korun.

Zuno Bank AG

Zuno Bank nasadila do soutěže produkt, který má v rámci existujících spořicích účtů unikátní parametr. „Stejně jako v daňovém ráji mohou být klienti osvobozeni od placení daně,“ vysvětluje Lukáš Tomis, mluvčí Zuno Bank. Ta totiž šikovně využívá současnou legislativu, která při denním připisování úroků umožňuje vyhnout se 15procentní dani z úroků. Daňová optimalizace spočívá v zaokrouhlování denního úroku a daně na celé koruny směrem dolů. Když je denní úrok do 6,99 Kč, klient daň neplatí. „Zmiňovaný denní úrok při současných sazbách vzniká při vkladu 125 tisíc korun. Aby klient neplatil daň, nesmí mít na jednom spoření víc peněz,“ říká Tomis. Pro movitější to ale není velké omezení. Zuno umožňuje k běžnému účtu až 10 spořicích účtů. Úrok na spořicím účtu Zuno je nyní 2 % ročně. Výnos při daňové optimalizaci tak odpovídá úroku 2,3 procenta po zdanění, který patří k nejlepším na trhu. Praktickou vychytávkou k účtu je tzv. autopilot, který převádí peníze z běžného účtu na spoření a opačně podle limitů, které si člověk nastaví.

SPOŘENÍ Připisuje úroky denně, vklady a výběry umožňuje kdykoliv. Nepožaduje minimální vklad a zůstatek, je bez poplatku. Spořit se dá až na 10 účtech ve čtyřech měnách – CZK, EUR, GBP a USD.

Vítězové roku 2011
1. místo: Komerční banka
Lady karta
Mezinárodní embosovaná platební karta s čipem
Služby ke kartě zahrnují například pojištění kabelky, nákupu či storna vstupenek.
Banka přispívá držitelům karty na penzijní připojištění.
2. místo: modrá pyramida
Moudré spoření
3. místo: fio banka
Běžný účet bez poplatků

Letošní klání jednoznačně ukazuje, že banky již neřeší dopady krize minulých let do svých bilancí, ale dívají se dopředu a snaží se zaujmout klienty. Zdeněk Tůma poradce KPMG ČR

Foto popis|

O autorovi| Olga Skalková, olga.skalkova@economia.cz, Dvoustranu připravili: Olga skalková, František Mašek

_


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace