Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
17.7.2012 |

Banky lákají na výhodnější úroky, ve skutečnosti ale nezlevnily

17.7.2012 Hospodářské noviny str. 16 Česko_
Olga Skalková_
Banky

Zájem lidí o půjčky je malý, banky se snaží zlomit strach z půjček Trendem je nasazení nízkých nabídkových úroků

Tuzemské banky změnily taktiku. Většina bank na spotřebitelských úvěrech nabízí mnohem lepší úrok než v minulosti. Levnější než vloni ale nejsou. Dokládají to údaje o tom, jaké úroky teď nabídnou banky lidem, když se na první nezávazné schůzce v bance zajímají o spotřebitelskou půjčku.

Jak vyplývá z letošního průzkumu společnosti Datank, celkem v pěti bankách v květnu nabízeli spotřebitelskou půjčku na 150 tisíc korun se splatností pět let za úrok pod 10 procent ročně. Patří mezi ně Zuno, UniCredit Bank, Komerční banka, LBWW a Citibank. Průzkum provedla firma Datank v rámci soutěže Cena HN Nejlepší banka 2011. Podle údajů ČNB byl průměrný úrok, za který banky v květnu spotřebitelské půjčky lidem skutečně poskytovaly, 13,53 procenta.
Ještě před rokem přitom při prvním jednání o půjčce byly banky vůči klientům méně „hodné“. Nastřelovaly vyšší úrok. Klient pak ale často při sjednání úvěru získal lepší sazbu. Změnu chování bank, za kterou lze tušit snahu, aby vysoký úrok zájemce hned neodradil a ten nepřešel ke konkurenci, ilustruje obdobný průzkum Datank z května 2011. Před rokem se totiž nabídkové úroky ve většině bank pohybovaly nad 15 procenty ročně. Průměrné sazby na nových půjčkách byly podle ČNB 3,54 procenta, tedy prakticky stejné jako letos.
Rozpětí sazeb na spotřebitelských úvěrech je přitom podle průzkumu letos obrovské. V Zuno Bank hodnotitelé soutěže, kteří se vydávali za klienty, dostali nabídku na úrok od 6,9 procenta ročně. V Poštovní spořitelně a v České spořitelně to bylo na úrok nad 14,5 procenta ročně. Druhý nejlepší nabídkový úrok 8,9 procenta ročně měla UniCredit Bank. Ještě před rokem přitom banka půjčovala za 15,48 procenta ročně.
Podle organizátorů průzkumu je nutné brát nabídkové úroky bank s rezervou. „Jaký úrok by pak klient dostal od bank před podpisem smlouvy, to nevíme,“ říká Radka Bříštělová ze společnosti Datank. Například mluvčí Zuno Bank Lukáš Tomis ale tvrdí, že půjčka s úrokem 6,9 procenta ročně není virtuální záležitost. „Za necelé 4 měsíce ho získalo téměř 30 procent klientů.“ Zuno bank ale mnoho klientů odmítá kvůli nesplnění podmínek úvěru.
V hypotékách se podle průzkumu nabídkové sazby blíží skutečně poskytovaným sazbám. Lidé se v hypotékách mnohem víc orientují a nechtěli by ztrácet čas „načechranými“ nabídkami.
Nejnižší úrok 3,4 procenta na první schůzce nabídli klientovi ve Volksbank a ve Waldviertler Sparkasse. Nejméně výhodný úrok nad čtyři procenta byl v květnu ve Fio bance, UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Hodnotitelé se zaměřili i na chování banky - na rychlost a ochotu zájemce o úvěru informovat a stanovit sazbu. Maximální počet 45 bodů nedostala žádná banka. Nejlépe si vedly v Zuno, mBank a ČSOB. V GE například nebylo hned možné získat úrok na spotřebitelském úvěru, poskytl ho až mluvčí banky. V Citibank zase klientovi nedali žádné písemné podklady a úrok napsali na kousek papíru.

***

Kde je výhodné vzít si úvěr

Neúčelový spotřebitelský úvěr Úrokové sazby (%) neúčel. spotřeb. úvěru (květen/červen 2012)

13,53 % Průměrný úrok na nových spotřebitelských úvěrech v bankách v květnu podle ČNB

ostatní hodnocené banky nenabízí neúčelovou půjčku

Hypotéka na bydlení Úrokové sazby (%) účel. hypotečního úvěru (květen/ červen 2012)

3,68 % Průměrná úroková sazba pro pětiletou fixaci v květnu podle Hypoindexu

ostatní hodnocené banky nenabízí

Poznámka: *Přehled úrokových sazeb zahrnuje sazbu, kterou banka klientovi nabídla při prvotním zájmu o produkt při první nezávazné schůzce, nikoliv při jeho sjednání. Šlo o sjednání neúčelového spotřebitelského úvěru ve výši 150 tisíc Kč na pět let (žena, 30 let, čistý příjem 24 tisíc Kč) a o hypotéku na 1,8 mil. Kč na 5letou fixaci, na 20 let a 70% zajištěním nemovitosti (žena, 28 let, čistý příjem 30 tisíc Kč) *Bodové hodnocení sledovalo rychlost, kvalitu a vstřícnost pracovníka banky - maximálně bylo možné získat 45 bodů. zdroj: ČNB, Hypoindex, Datank

Graf

Foto popis|

O autorovi| Olga Skalková, olga.skalkova@economia.cz


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace