Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
3.6.2013 | E15 str. 06 Byznys_

Banky rychle vstřebávají nové technologie

NFC, smartbanking, QR kódy – maximálně usnadnit bankovní operace znamená získat klienty

bankovnictví V Česku působí již jedenáct bank, které nabízejí možnost rychlých plateb bezkontaktními kartami za pomoci technologie NFC (Near Field Communication). „Zatímco loni ji nabízely tři banky, letos jich je jedenáct. Možnost vykonat platbu rychle a jednoduše je jedním z hlavních trendů současnosti. Potvrzují to i další novinky v oblasti bezhotovostních plateb,“ uvedl analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.
Možnosti technologie NFC v platebním sektoru zdaleka nejsou vyčerpány. Na trhu stále významněji roste počet chytrých telefonů s NFC, jejichž prostřednictvím bude také možné bezkontaktně platit. K tomu však je zapotřebí speciální SIM karta a hlavně vzájemná dohoda mezi bankami a operátory. Té se však zatím podařilo dosáhnout jen GE Money Bank s Komerční bankou a Telefónikou CR. Lze ovšem předpokládat, že je další banky budou následovat. Svoji platformu pro bezkontaktní placení mobilem by pak v příštím roce měl v Česku nabídnout i T-Mobile.
Další významnou změnu na trhu bankovních služeb představuje smartbanking, tedy obsluha běžného účtu z chytrého telefonu. Podle agentury Datank se tento typ služby loni teprve rozvíjel, letos však dosáhl rozmachu a nabízí jej čtrnáct bank oproti dřívějším devíti.
Novinkou letošního roku je QR kód, který na trhu poprvé začala využívat Raiffeisenbank. Stačí vyfotit QR kód chytrým telefonem a klient má předpřipravený platební příkaz, který jen potvrdí. Jako další nabízejí platbu pomocí QR kódu Komerční banka, ČSOB, Air Bank, Česká spořitelna a Poštovní spořitelna.
Další technologickou novinkou na trhu je takzvané „snímání složenek“, které zatím nabízejí Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a Zuno Bank. Díky této funkci stačí vyfotit složenku a potřebné údaje se automaticky přepíší do kolonek platebního příkazu ve smartbankingu.
Z hlediska technologických inovací je český bankovní sektor značně progresivní. Co se ale týče produktů, nepřinesly banky podle Datanku v loňském roce zásadní změny. Dvě zrušily nabídku vkladních knížek, další dvě zavedly neúčelové úvěry.

Foto popis| Bezkontaktně. Do obrazce QR kódu lze zaznamenat jakékoli sdělení. Po vyfocení chytrým telefonem má například klient připraven platební příkaz, který jen potvrdí
Foto autor| Foto profimedia

O autorovi| Marek Schwarzmann / Praha


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace