Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
18.5.2014 | byznys.ihned.cz

Vyznáte se v hantýrce bank a pojišťoven? Vyzkoušejte si test bankovštiny

Vyznat se v mnohastránkových pojistných podmínkách nebo webových stránkách bank a pojišťoven může lidem leckdy dělat potíž. Finanční instituce se ale v komunikaci s klienty hodnotí dobře. Zda i vy rozumíte své bance, si můžete vyzkoušet v našem kvízu.

Svoji schopnost komunikovat s klienty finanční instituce hodnotí jako o něco horší jedničku. Porozumět bankovní a pojišťovací hantýrce je ale i tak pro některé klienty problém. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank, který se uskutečnil v rámci výzkumu Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014.

Obtížnou srozumitelnost si více uvědomují pojišťovny, které se i známkují hůře. Například Allianz pojišťovna se chystá svoji komunikaci s klienty od základu změnit.

"Pojistné podmínky zůstávají právnickým žargonem, kterému málokdo rozumí či se vůbec pokouší ho číst, pobočky bývají neosobní a složitost produktů mnohdy klienty odrazuje,“ řekl Roger Gascoigne, partner odpovědný za služby pro pojišťovnictví, KPMG Česká republika.

“Dnešní komunikační kanály umožňují on-line komunikaci společností s jejich klienty, což ovšem někdy může vést až k zahlcení zákazníků," komentuje to pak Roman Mentlík, ředitel pro finanční instituce společnosti IBM. "Je dobré si uvědomit, že ne vždy platí rovnice - více informací rovná se spokojenější klient," dodává.

Jak vy rozumíte podmínkám bank, si můžete vyzkoušet v kvízu:

Kontrola testu vyžaduje zapnutý Javascript.

Otázka 1:

Když budete hledat poplatek např. za výběr hotovosti z bankomatu, v jakém dokumentu budete mimo jiné tuto informaci hledat?

všeobecné obchodní podmínky

sazebník

úrokový lístek

Otázka 2:

Jedna z bank popisuje jednu ze svých akcí takto: „Používejte kartu a my Vám každou částku transakce dorovnáme na celou desetikorunu nahoru. Rozdíl mezi zaplacenou a zaokrouhlenou částkou pak z prostředků banky připíšeme na Váš Spořicí účet“ – která z níže uvedených možností správně vysvětluje podstatu této akce?

klient zaplatí kartou u obchodníka např. 254 Kč, banka částku pomyslně zaokrouhlí na 260 Kč a rozdíl, tzn. 6 Kč, převede klientovi na spořicí účet z běžného účtu klienta

klient zaplatí kartou u obchodníka např. 254 Kč, banka částku pomyslně zaokrouhlí na 260 Kč a rozdíl, tzn. 6 Kč, dostane klient od banky na svůj spořicí účet

klient zaplatí kartou u obchodníka např. 254 Kč, banka částku pomyslně zaokrouhlí na 250 Kč a rozdíl, tzn. 4 Kč, dostane klient od banky na svůj spořicí účet

Otázka 3:

Jedna z bank uvádí v sazebníku u nižší ceny běžného účtu tuto podmínku: „bezhotovostní kreditní obrat v daném měsíci (výplata/důchod) = 12 000 Kč“, Co je tím podle Vás myšleno?

na běžný účet musí klientovi přijít min. 12 tis. Kč měsíčně, a to jak z cizích, tak vlastních účtů daného klienta

klientovi musí každý měsíc přijít na účet mzda ve výši min. 12 tis. Kč

z účtu musí měsíčně odejít platby min. ve výši 12 tis. Kč

na běžný účet musí klientovi přijít min. 12 tis. Kč měsíčně, a to jen z cizích účtů (majitelem není klient běžného účtu)

Otázka 4:

V úrokovém lístku najdete u spořicího účtu tuto informaci: „Kreditní denní zůstatky jsou úročeny dle výše zůstatku takto: z částky do 59 999,99 Kč ……………. 0,4 % z částky od 60 000 Kč ….……………… 1,2 %“ Budete-li mít na spořicím účtu např. 70 tis. Kč, jak budou podle Vás úročeny?

70 tis. spadá do druhého intervalu, celá částka tak bude úročena 0,6 %

70 tis. spadá do druhého intervalu, úrokové sazby z obou intervalů se tak sečtou a celá částka bude úročena 1 % (0,4 % + 1,2 %)

ze 70 tis. na účtu bude 59 999,99 Kč úročeno 0,4 % a zbylá část do 70 tis. Kč pak 1,2 %

Otázka 5:

Banka připíše bonusový úrok na klientův spořicí účet za této podmínky „… pokud průměrná denní hodnota zůstatku v průběhu aktuálního sledovaného období je stejná nebo vyšší než průměrná denní hodnota zůstatku v předchozím sledovaném období...“ Na co si dáte pozor, aby byly vaše úspory zhodnoceny bonusovým úrokem? (Sledované období = kalendářní čtvrtletí)

podívám se, jaký zůstatek byl na účtu na konci předchozího čtvrtletí, stejný nebo vyšší zůstatek musím mít na účtu také na konci aktuálního čtvrtletí

zjistím, kolik peněz bylo na účtu na začátku a konci předešlého čtvrtletí, z těchto částek vypočtu průměr, a podle toho kontroluji, kolik peněz budu mít na účtu na konci aktuálního čtvrtletí (aby byl průměr těchto dvou částek za aktuální čtvrtletí stejný nebo vyšší než za předchozí)

zkontroluji, kolik peněz bylo na účtu v průměru na den za předešlé čtvrtletí, pod tuto výši nesmí klesnout průměr na den za aktuální čtvrtletí

Otázka 6:

V případě, že nezaplatíte úvěr z kreditní karty a bude vás zajímat, jaký sankční úrok vám banka naúčtuje, můžete se setkat s touto formulací. „Úrok z prodlení je splatný ihned a není účtován k tíži úvěrového účtu kreditní karty“. Jak jí rozumíte?

úrok z prodlení musím uhradit ihned (tzn. do 24 hod. od chvíle, kdy mě o tom banka informuje)

úrok z prodlení musím uhradit ihned (tzn. do 3 dnů od chvíle, kdy mě o tom banka informuje)

úrok z prodlení si sama banka strhne ihned (tzn. ještě ten den, kdy doručí oznámení), a to přímo z osobního účtu klienta, není potřeba souhlas klientaZKONTROLOVAT

Pozn.: Správné odpovědi se po zkontrolování podbarví zeleně.

function check_test() {
var arr = new Array(NaN,2,2,2,3,4,4,3,5,3,6,2,0);
var otazek = (arr.length-1)/2;
var scoreplus = 100/otazek;
var score = 0;
var i,j,k,r;

for (j=0;j

Poznámky ke správným odpovědím:

Otázka 1: Přestože hledáte poplatek, tedy cenu dané služby, nikoliv úrokovou sazbu, u většiny bank najdete tuto informaci v sazebníku, jen v pár případech je dokument označen jako ceník.

Otázka 2: Ač trochu komplikovaně řečeno, banka nabízí zajímavý produkt pro všechny, kdo rádi a často platí platební kartou.

Otázka 3: Tuto podmínku splní u většiny lidí příjem zasílaný na účet. Pravidelným přeposíláním peněz z vašeho jiného účtu (ať už běžného, či spořicího) požadavek nesplníte.

Otázka 4: POZOR, v tomto případě jde opravdu o úročení podle daných pásem. Abyste se dostali ke skutečnému úroku zhodnocení, oprašte znalosti matematiky a najděte si způsob výpočtu pásmového úročení.

Otázka 5: Pokud vás zaujme bonusové úročení na vašem spořicím účtu, neopomeňte si pečlivě přečíst podmínky přiznání bonusu. Přestože na spořicím účtu máte peníze k dispozici, jejich výběr se vám nemusí vyplatit. Vložíte-li vybranou sumu v rámci daného období na účet zase zpět, průměrný zůstatek může přesto klesnout a bonusový úrok nedostanete. Stejně tak zavádějící je také sledovat pouze zůstatek na konci období, průměrný denní zůstatek může být výrazně nižší.

Otázka 6: V některých případech znamená “ihned“ až 3 dny. K této informaci se ale dostanete až zavoláním na infolinku. Zaslat dotaz mailem tak nemusí stačit k tomu, aby klient věděl, co banka požaduje.


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace