Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
19.8.2014 | Hospodářské noviny

VE KTERÝCH BANKÁCH NAJDOU STUDENTI NEJVÝHODNĚJŠÍ ÚČET

V NĚKTERÝCH PENĚŽNÍCH DOMECH MOHOU BÝT STANDARDNÍ BĚŽNÉ ÚČTY PRO STUDENTY VÝHODNĚJŠÍ NEŽ STUDENTSKÁ KONTA

Prázdniny jdou do finále a pro mnohé studenty, zvláště čerstvé vysokoškoláky, je to signál, aby se poohlédli po vlastním kontu v bance. Na rozdíl od standardních účtů většina finančních domů nabízí jeho vedení studentům zdarma. Jde ale vesměs pouze o variantu standardního on-line účtu, který například zahrnuje omezený počet výběrů z bankomatů vlastní banky a jiné výběry zpoplatňuje. Někdy také počítá s poplatkem navíc za odchozí platby a bez výjimky se platí za většinu služeb na pobočkách. Ani mladí klienti se tak ve výsledku některým výdajům za bankovní služby nevyhnou.
Speciální studentská konta v Česku mladým od 18 let aktuálně nabízí sedm bank: Česká spořitelna, ČSOB, Era Poštovní spořitelna, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
„U některých bank může být výhodnější klasický běžný účet než studentské konto,“ říká Radka Krůtová ze společnosti Datank, která v rámci výzkumu Nejlepší banka 2014, Cena Hospodářských novin, zkoumala podmínky účtu v tuzemských bankách pro modelový příklad studenta. Tím byl, stejně jako v předcházejících ročnících průzkumu, mladý člověk ve věku do 26 let, který má na účtu průměrný měsíční zůstatek 15 tisíc korun měsíčně a stejnou částku tvoří měsíční obrat na jeho účtu. Pokud cestuje, nevybírá ze zahraničních bankomatů. Při placení používá klasickou kartu a v peněžence nemá kreditku. Podle provedeného průzkumu by takový modelový student většině bank za využívání služeb nemusel nic platit, a v některých by dokonce i každý měsíc něco málo vydělal.
S tím, že by se takovému studentovi více vyplatil běžný účet, může dojít podle Krůtové například u GE Money Bank. Ta nabízí studentské konto s poplatky za některé bezhotovostní platby, oproti tomu ale její nový účet Genius Free & Flexi má veškeré bezhotovostní platby zdarma. Navíc nabízí poměrně vysoké úročení zůstatku ve výši dvou procent ročně až do částky 50 tisíc korun. Studentský účet však zhodnotí celý zůstatek jen 0,01 procenta. Na druhou stranu je ale na rozdíl od studentského konta tento běžný účet zdarma, jen pokud na něj za měsíc přijde alespoň sedm tisíc korun. V opačném případě vyjde na 149 korun.
Podobná situace nastala také v Era Poštovní spořitelně. Era osobní účet 15-26 let vychází pro modelového studenta o něco dráž než on-line účet, který nabízí všechny transakce bez poplatku, a to včetně jinak zpoplatněné karty. Nejúspěšnější je letos Komerční banka Nejvíce v letošním hodnocení nákladů na účet pro studenta uspěla Komerční banka. U ní by modelový student vedle většiny běžných služeb získal zpět v průměru měsíčně zhruba 25 korun. Ke studentskému účtu, který je pro mladé do 26 let zdarma, přitom hodnotitelé přikoupili takzvaný balíček transakcí za 19 korun měsíčně. Ten umožnil, aby měl student zdarma nejen všechny příchozí, ale i odchozí elektronické platební příkazy.
Komerční banka se na studenty nastavením účtů a benefity zaměřuje dlouhodobě. Pokud doloží, že studují, a účet nebo kartu alespoň jednou měsíčně použijí k placení, získají každý rok bonus 333 korun. Výhodné jsou i výběry v síti bankomatů KB - studenti mají za každý nákup kartou jeden zdarma. Účet nabízí i jeden výběr v cizině měsíčně bez poplatku.
Ve srovnání s loňskem se do první trojice dostala nově GE Money Bank a Sberbank mezi třemi nejvýhodnějšími účty letos zůstala. Air Bank naopak klesla z prvního místa na šestou příčku. „Důvodem je procento výnosu na běžném účtu, které je u této banky letos již podmíněno minimálně pěti platbami kartou u obchodníků a kleslo z 1,8 na 1,3 procenta. Náš příklad studenta to ale nesplňuje, zůstatek se mu tak nijak nezúročuje,“ zdůvodnila Krůtová. Účty i pro absolventy Ačkoliv název studentské konto navozuje dojem, že slouží jen po dobu studií, v některých bankách je dostupné i po ukončení vysoké školy. Jedinou podmínkou je předložení potvrzení o absolvování školy. Nejdéle, až do 30 let věku, mladým lidem studentská konta umožňuje Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. V GE Money Bank je maximální limit do 27 let, v Eře Poštovní spořitelně, Raiffeisenbank a UniCredit Bank to je možné do 26 let.
Při založení studentského konta a následně ve stanovených intervalech během studia banky většinou vyžadují potvrzení o studiu. Platí ale, že banky to s frekvencí předkládání dokladů o studiu nijak nepřehánějí. Například v ČSOB je to nutné až po dovršení věku 21 a 26 let klienta, v České spořitelně a Komerční bance je to podobné. Pohlídat si je ale třeba „čerstvost“ dokladu, nejpozději je nutné potvrzení doručit do 31. prosince aktuálního roku.
Některé bankovní domy jako Era a UniCredit Bank studentská konta nabízejí i „nestudujícím“ pod názvem účty pro mladé. I pro ně ale platí stejný maximální věkový limit jako pro studenty, tedy věk do 26 let.
Nízkonákladové banky sice žádná studentská konta nenabízejí, některé jejich produkty mohou být ale i pro studující výhodnou variantou. Například v Equa bank se dá získat běžný účet se všemi odchozími a příchozími tuzemskými platbami a s jednou platební kartou zdarma, včetně výběrů ze všech tuzemských bankomatů. V Zuno Bank klient získá obdobný účet dokonce se všemi tuzemskými i zahraničními výběry zdarma, pokud měsíčně utratí přes kartu alespoň pět tisíc korun.
Podobně jako u standardních účtů tak závisí správná volba studentského konta na konkrétní situaci. Internetové bankovnictví a základní platební karta jsou samozřejmou součástí všech nabídek a bankami jsou poskytovány tyto služby zdarma. Za účet s větším rozsahem služeb, který zahrnuje neomezené elektronické transakce, výběry z bankomatů doma i v zahraničí, kontokorent nebo platební kartu navíc, si studenti někdy musí připlatit. To je případ Raiffeisenbank, která se podle svých slov orientuje na aktivní studenty, kteří si přivydělávají a cestují. Studenti za její specializovaný účet platí 49 korun měsíčně a je srovnatelný s eKontem, které stojí 129 korun měsíčně. Se zajímavou novinkou přišla na jaře UniCredit Bank, která spustila běžný účet U konto pro mladé do 26 let. Studujícím ho nabízí zdarma, včetně všech elektronických transakcí a výběrů z bankomatů v Česku i v cizině. „V portfoliu máme už přibližně 17 procent takových klientů a tento podíl s uvedením U konta neustále stoupá,“ tvrdí Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Pro standardní klienty je U konto zdarma při příjmu na účet minimálně ve výši 12 tisíc korun měsíčně.
Užitečným parametrem při volbě konta mohou být podmínky přečerpání účtu, případně úvěru na studium. Některé banky poskytují kontokorent studentům za nižší sazbu, celkově na trhu panují ale velké rozdíly. Například Česká spořitelna kontokorent studentům poskytuje za úrok od 11,9 procenta, v GE Money Bank je aktuální úrok na kontokorentu 21,99 procenta ročně. Naopak v nízkém úročení zůstatků studentských kont jsou banky zajedno a student se tím při výběru nemusí zdržovat.

***

Čisté měsíční
Banka Název účtu náklady
(v Kč)

1 Komerční banka *Konto G2.2 + balíček -25.4
2 GE Money Bank Konto Genius Free & Flexi -21.3
3 Sberbank Fér konto - varianta Start -3,9
4 Waldviertler Sparkasse *S-club účet -0.3
5 Equa bank Běžný účet -0.1
6 Era Poštovní spořitelna On-line účet -0.1
7 UniCredit Bank *U konto pro mladé -0.1
8 Air Bank Malý tarif 0.0
9 Fio banka Fio osobní účet 0.0
10 mBank mKonto 0.0
11 Zuno Banka Účet Plus 0.0
12 ČSOB *Studentské konto 5.90
13 Evropsko-ruská banka Studentský program 6.0
14 Raiffeisenbank im Stiftland *Běžný účet - studenti 9.10
15 Česká spořitelna *Fresh účet 17.9
16 LBBW IQ konto zdarma 21.5
17 Oberbank *Startkonto 47.9
18 Raiffeisenbank *Student 48.9
19 Citibank Europe Citikonto plus 168.5
*specializované studentské účty

JAK BANKY USPĚLY S NABÍDKOU BĚŽNÝCH ÚČTŮ PRO STUDENTY V RÁMCI VÝZKUMU NEJLEPŠÍ BANKA 2014

Modelový student: Klient je studující ve věku 18-26 let, na svém běžném účtu má průměrný měsíční zůstatek 15 tisíc korun a stejnou částku tvoří také jeho měsíční obrat na účtu. Celkové úspory (například ve formě úspor na spořicích účtech) činí 50 tisíc korun. Je méně aktivní než běžný klient, veškeré operace provádí na účtu elektronicky, prostřednictvím svého internetového bankovnictví. V rámci měsíce uskuteční jeden výběr z vlastních bankomatů banky v hodnotě 3000 korun, na účet mu přijde jedna platba z cizí banky (ve výši 15 tisíc korun), z odchozích transakcí uskuteční dvě jednorázové platby (jednou do stejné banky, ve druhém případě do cizí, vše v hodnotě 3000 korun). Ve dvou případech pak platby zadané trvalým příkazem (opět do vlastní i cizí banky, vše v hodnotě 5000 korun). K účtu využívá debetní platební kartu, v obchodech s ní zaplatí čtyřikrát do měsíce, celkem za 3200 korun. Cena za účet je výsledkem mezi tím, co student zaplatí za dané služby za měsíc, a výnosy, které získá za úročení peněz na svém účtu, případně za jednorázovou finanční odměnu od banky rozpočítanou na všechny měsíce kalendářního roku (jako v případě Komerční banky).


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace