Nejlepší banka
Nejlepší pojišťovna 2018 Nejlepší banka 2018
26.8.2015

Za 200 tisíc více než za milion? Pokud spoříte tak ano

Banky nestojí o velké částky od vkladatelů, účelové spotřebitelské půjčky jsou jen omezeně využitelné a dobu fixace úrokové sazby by si měl zájemce zvolit ještě před výběrem konkrétní banky. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb.

Průměrné úrokové sazby za uložené peníze banky za poslední rok snížily zhruba o dvě desetiny procenta. Lidé by pak při snaze o dosažení co nejvyššího procenta zhodnocení měli počítat, že se jim to nepodaří nejen u nižších 40tisícových částek, ale ani u těch vysokých přes milion korun. „Naše srovnání úroků potvrdilo obecný pokles úrokové sazby. Navíc, jak se ukázalo, banky příliš nepodporují vysoké vklady klientů. Například za vložení 200tisícové částky by klient získal vyšší úrok (průměr 0,8 %) než za milion korun (průměr 0,5 %), “ uvedla Radka Krůtová z analytické agentury Datank.

U zhodnocení nižší částky (40 tis. Kč) nabídla v letošním prvním půlroce nejvyšší úročení Sberbank (1,63 %). Hned za ní jsou se shodným úročením Equa bank a ZUNO BANK AG (1,50 %). Lonští premianti Waldviertler Sparkasse a mBank úročily stejné vklady 2 procenty, respektive 1,75 procenty.

Nejvyšší úrok (2,10 %) v situaci, kdy klient úročí vyšší částku (200 tis. Kč) a peníze může rok „postrádat“, nabídla Evropsko-ruská banka. U výhodného zúročení vyšší částky se objevují stejné banky jako v loňském roce. Tedy Equa bank, ZUNO BANK AG a Sberbank. U Equa bank a Sberbank dokonce došlo k navýšení úrokové sazby. U Equa bank z 1,40 % na 1,50 % a u Sberbank z 1,38 % na 1,63 %.

Pokud chcete zhodnotit větší objem peněz (1 mil. Kč), měli byste zavítat do Equa bank. Ta nabídla nejvyšší úrokovou sazbu (1,20 %), stejně jako v roce 2014 (1,40 %). V situaci, kdy bychom uvažovali o zúročení úspor v cizí měně (3500 Euro), měli bychom se obrátit na Equa bank a Air bank, které nabídly úrokovou sazbu 1,00 %. Avšak například u Equa bank klesl úrok oproti roku 2014 o půl procenta.

„Výsledky výzkumu potvrzují vysokou likviditu českého bankovního sektoru. To vede k tomu, že některé banky opravdu nemají příliš velký zájem o vysoké vklady, a to se odráží i na jejich úročení. Efektivní umístění likvidity při dané situaci na peněžním trhu není pro ně jednoduché. Neočekávám, že by se tato situace v nejbližší době změnila.“ uvedl Zdeněk Tůma, Partner odpovědný za služby pro finanční sektor, KPMG Česká republika

Jedna nebo pět? U hypoték důležité rozhodnutí

Také u hypoték poklesla ve srovnání s rokem 2014 průměrná úroková sazba. Pro získání co nejvýhodnějšího úroku by se měli zájemci o hypotéku rozhodnout, jak dlouhou dobu fixace úroku zvolit, ještě před zjišťováním úrokových sazeb u jednotlivých bankovních domů. Datank totiž zjistil, že pořadí nabídek hypotéčních sazeb bank u jednoroční a pětileté fixace je zcela jiné.

V případě roční fixace nabídly nejnižší sazbu Oberbank (2,00 %), Waldviertler Sparkasse (2,19 %) a Raiffeisenbank im Stiftland (2,49 %). Pro zajímavost, stejná trojice uspěla také v loňském roce.

Pokud by však klient žádal o pětiletou fixaci, měl by se obrátit na Fio banku (2,08 %), Komerční banku (2,09 %) a Česká spořitelnu (2,19 %). Přesná výše nabídek se samozřejmě mění v čase a je ovlivněna akčními slevami, ale i bonitou žadatele.

Spotřebitelský úvěr? Vedou neúčelové půjčky

U většiny bank by získal klient žádající spotřebitelský úvěr nabídku neúčelové půjčky. Je to jednak tím, že účelový úvěr nabízí jen šest bank, ale omezením je pro účelové půjčky také výše požadovaného úvěru. Například ČSOB nabízí účelovou půjčku až od 100 tisíci korun.

Mezi třemi bankami s nejnižším ukazatelem RPSN, který kromě úrokové sazby v sobě zahrnuje i další náklady na úvěr, se letos umístila pouze jedna z menších online bank: ZUNO. Ta nabídla nejnižší roční procentuální sazbu nákladů (7,12 %). Za ní pak bodovaly dvě větší banky Raiffeisenbank (8,19 %) a ČSOB (8,40 %).

„Pokud se podíváme na to, jak se liší v některých případech udávané hodnoty úrokové sazby a RPSN, největší rozdíl najdeme u UniCredit Bank, kde je kolem 6 % nebo u Expobank, kde se pohybuje kolem 3 %. U většiny bank není rozdíl větší než 2 %, doplnila údaje Krůtová.

Úrokové sazby jsou v rámci výzkumu Nejlepší banka hodnoceny na základě 9 životních situací. Ve čtyřech případech hledá klient nejvýhodnější způsob zhodnocení svých úspor. Ve zbylých pěti případech jsou životní situace klienta zaměřeny na potřebu financovat. Při hodnocení je vždy vybrán ten nejvíce vhodný produkt pro danou životní situaci.


zpět

Hlavní partner:
Fincentrum
Partner: Vyhlašovatel: Ve spolupráci s:
IBM KŠB Advokátní kancelář Hospodářské noviny Mastercard
Odborní partneři:
Česká bankovní asociace Česká bankovní asociace